Filtr
 • 21 listopada 2014r. – wyjście do WOK-u na „Lekcję w kinie”

     Po raz kolejny uczestniczyliśmy w nietypowej lekcji, która miała miejsce w kinie Smile. Tym razem temat dotyczył ekranizacji i adaptacji filmowych.

     W ciekawy sposób prowadząca wytłumaczyła zebranym różnicę miedzy tymi pojęciami, pokazując jednocześnie fragmenty filmów, które zostały nakręcone na podstawie książek. Uczniowie mogli wykazać się zarówno znajomością literatury, jak i rozpoznawać bohaterów filmowych. A na zakończenie obejrzeliśmy drugą część przygód Percy’ego Jacksona.

     „Percy Jackson: Morze potworów” to drugi film z serii ekranizacji cyklu bestsellerowych książek Ricka Riordana; Percy Jackson, potomek bogów greckich, wyrusza na wyprawę, by odnaleźć bezcenne złote runo, a po drodze czekają go niezwykłe przygody i niewyobrażalne niebezpieczeństwa, a wśród nich starcie z morskimi potworami.

     "Morze potworów" to nie tylko dobra rozrywka, ale i mądra lekcja o przyjaźni, odwadze i tolerancji. Wymarzony pierwszy krok w świecie greckiej mitologii.

     W roli głównej: Logan Lerman. Reżyseria: Thor Freudenthal

   Beata Gadomska

 • Znów sukces!

   19 listopada już po raz siódmy odbył się w Wyszkowie Festiwal Pieśni Patriotycznej. Na konkurs przyjechało kilkudziesięciu uczestników, występujących w różnych kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

    Pani dyrektor Irena Sowińska, otwierając wyszkowski festiwal, wyraziła radość, że konkurs staje się coraz bardziej popularny, skoro z roku na rok staje w nim do rywalizacji coraz więcej młodych artystów. Tym razem zgłosiło się ich aż 84!  To budujące, że dzieci znają tyle pieśni patriotycznych, śpiewają je, a przede wszystkim chcą w tej imprezie uczestniczyć. „Mam nadzieję, że festiwal przybierze jeszcze większy rozmach - powiedziała w ubiegłym roku Irena Sowińska i nie myliła się. Takich tłumów wśród występujących w Wyszkowie jeszcze nie było. W tym roku szczególnie uaktywniły się maluchy reprezentujące kilka przedszkoli. Rozbrzmiewały znane z poprzednich lat pieśni, jak „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Przybyli ułani”, ale tylko piosenka, z którą przyjechały dziewczyny z naszego gimnazjum, miała tu swoją premierą (wystąpiłyśmy z własnym utworem i nie musiałyśmy się martwić, że publiczność usłyszy go ponownie w innym wykonaniu.

    Impreza tegoroczna była dla nas znowu szczęśliwa - powtórzyłyśmy sukces z ubiegłych lat. Pierwsze miejsce piosenką „Moja ojczyzna” wyśpiewały: Roksana Batorowicz, Paulina Kodym, Kinga Jarząbek i Kamila Niszcz.

    Lekcja patriotyzmu, jaką przeżyliśmy w Wyszkowie, dała wszystkim wiele wzruszeń. Wartości, o których śpiewali uczestnicy festiwalu, powinny być pielęgnowane z największą dbałością. Dobrze, że żyjemy w czasach, w których w taki sposób dajemy świadectwo naszego patriotyzmu, a ojczyzna nie wymaga od nas większych poświęceń.

   

  Ludmiła Kalata

 • Pierwszoklasiści w Warszawie

      Jeśli ktoś zapytałby gimnazjalistę, która z wycieczek jest tą najpopularniejszą, odpowiedź byłaby jedna: ta do Warszawy. Skoro już w stolicy byli wszyscy, po co znów organizować wyjazd właśnie tam? To proste – nikt nie powie, że zobaczył wszystko, co warte jest obejrzenia, a jeśli dorzucić do tego fakt, że Łazienki, Wilanów i Zamek Królewski czekają w listopadzie na turystów bez opłat, jak z tej oferty nie skorzystać?

     15 listopada wyruszyliśmy do stolicy, nie zważając na jesienny już chłód, bo któż przejmowałby się pogodą, jeśli w busie dopisują wszystkim humory. Wyposażeni w zapakowane przez rodziców pyszności, podążaliśmy w pełnym składzie: cała 1a ze mną jako wychowawczynią i pani Iwona Ogonowska jako opiekunka. Po godzinie dziewiątej byliśmy już w Łazienkach.

     Z pewnością ogrody królewskie wyglądają piękniej wiosną, ale można oglądać je przez cały rok. My tym razem zwiedzaliśmy wnętrza Pałaców: na Wyspie i Myślewickiego. Ten pierwszy to letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Poprzez posągi i zdobienia Sali Balowej – za sprawą mitologicznych odniesień – król chciał przekazać potomnym, że na mądrości, pięknie i zamiłowaniu do sztuki oparł swe rządy.

    Ponieważ kolejnym przystankiem miał stać się dla nas Zamek Królewski, postanowiliśmy nabrać sił w McDonaldzie, zwłaszcza że wizyta w tej siedzibie królów stanowiła dla nas wielkie wyzwanie. Z przejęciem oglądaliśmy galerię obrazów, przepięknych pomieszczeń odbudowanych po całkowitym zniszczeniu w wyniku II wojny światowej. Mieliśmy jednocześnie świadomość, że to tutaj 3 maja 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Konstytucję, a cała Polska do dziś rokrocznie ten doniosły fakt świętuje.

     Zwiedzanie zakończyła projekcja dwóch filmów, ukazujących historię Zamku zarówno tę od jego początków do II wojny światowej, gdy Niemcy obrócili go w ruinę po upadku Powstania Warszawskiego, jak i tę najnowszą, gdy w latach siedemdziesiątych odbudowano ten skarb naszej kultury, wiernie rekonstruując jego bryłę architektoniczną, wnętrza, zdobienia i wyposażenie.

     Wróciliśmy do Węgrowa nieco zmęczeni, ale bogatsi o wiedzę i przeżycia, których nie dostarczyłby nam żadne lekcje w szkole.

  Ludmiła Kalata

   

   {gallery}2014-11-15-wycieczka-do-Warszawy{/gallery}

   

 • Konkurs fotograficzny „Zabytek na pierwszym planie”

  Wszystkich entuzjastów fotografii zapraszam do wzięcia udziału w konkursie „Zabytek na pierwszym planie” organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

  Co zrobić, aby wygrać w konkursie?

  Wystarczy zrobić zdjęcie nawiązujące do tematu konkursu „Złap ducha” i je opisać. Oczekujemy oryginalnych ujęć i opisów mazowieckich zabytków – przede wszystkim tych mniej znanych, z nieodkrytym dotychczas potencjałem. Będziemy zwracać uwagę na jakość nadesłanych zdjęć i poprawność językową tekstów. Prace konkursowe oceni niezależna komisja.

  Jak wziąć udział w konkursie?

  Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu jedno zdjęcie opatrzone opisem. E-maile o temacie „Złap ducha” wraz z załączonymi plikami (skanem formularza zgłoszeniowego, zdjęciem i opisem) prosimy przesyłać do 26 listopada 2014 r. do Pana Arkadiusz Roguskiego.

   Szczegóły na stronie internetowej: 

   

  Formularz zgłoszeniowy

  Regulamin konkursu

   

 • 11 listopada 2014r. – Obchody Narodowego Święta Niepodległości i VII Węgrowski Bieg Niepodległości

  Uczniowie naszego Gimnazjum, jak co roku, uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości organizowanych przez władze miasta. Najpierw wzięli udział w uroczystej Mszy Święta w intencji Ojczyzny odprawionej w Bazylice Mniejszej w Węgrowie pod przewodnictwem ks. prałata Leszka Gardzińskiego.

  Następnie nasz Poczet pod opieką Pana Dyrektora, Krzysztofa Litki, wraz z innymi pocztami sztandarowymi, udał się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.  

  Nie zabrakło też naszych reprezentantów w siódmym już, Węgrowskim Biegu Niepodległości… i jak co roku zajęliśmy miejsca na podium .

  Julia Gadomska, uczennica klasy Id, zajęła I miejsce, natomiast Michał Dobosz, uczeń klasy Ie, II miejsce!!! Gratulujemy!!!

  Dziękujemy przy tej okazji Dyrekcji i uczniom Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie, współorganizatorom biegu, za dobrą zabawę i zdrową rywalizację.

  Beata Gadomska

  {gallery}2014-11-11-VII-Wegrowski-bieg-niepodleglosci{/gallery}

 • "Oskar Kolberg w naszej szkole".

  7 listopada odbyła się prezentacja multimedialna z okazji roku Kolberga, jak również dwusetnej rocznicy jego urodzin. Uczennica z klasy IIId Wiktoria Bardadyn przedstawiła przygotowaną prezentację, która przybliżyła sylwetkę wspaniałego polskiego etnografa, folklorysty, kompozytora i muzyka.

  Prezentację mieli zaszczyt oglądać uczniowie z klasy IIIc i IIId wraz z nauczycielami p. Olgierdem Każuchem i p. Arkadiuszem Roguskim.

  Dziękujemy uczennicy za przygotowaną prezentację i zachęcamy do dalszej aktywności.

    Helena Gawor

  {gallery}2014-11-07-Oskar-Kolberg{/gallery}

 • Porządkowanie pomnika Józefa Piłsudskiego

  Dnia 06.11.2014 roku kilku uczniów z klasy IIe uczestniczyło w porządkowaniu pomnika Wielkiego Wodza Józefa Piłsudskiego i terenu przed budynkiem Poczty Polskiej W Węgrowie.

  Złożono wiązankę kwiatów i zapalono upamiętniający znicz.

  Prace porządkowe zorganizowały p. Sylwia Rybak i p. Ewa Małetko.

 • Konkurs literacko - plastyczny rozstrzygnięty

  27 października 2014 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu promującego bibliotekę szkolną z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

  W konkursie literackim :

  I miejsce zajęła Justyna Jaczewska uczennica klasy IIa.

  W konkursie plastycznym:

  I i II miejsce zajęły uczennice z klasy IIb: Gabriela Pazio i Joanna Wikieł,

  natomiast III miejsce Julia Mazurek z klasy IIIe.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do dalszej aktywności.

 • Egzamin na kartę motorowerową.

  30 listopada 2012 r. został przeprowadzony egzamin na kartę motorowerową.