Filtr
 • 24 czerwca 2015r. – Bezpieczne wakacje

  Dzisiejszy apel poświęcony był bezpieczeństwu uczniów podczas wakacji Pan Dyrektor przypominał o właściwym zachowywaniu się na kąpieliskach, unikaniu brawury, prosił o rozwagę i ostrożność nie tylko w czasie wyjazdów wakacyjnych, ale też w domu. Szczególnie apelował do uczniów, którzy pomagają rodzicom w polu, by przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Poinformował o zmianach w kodeksie drogowym, szczególnie dotyczących pieszych i rowerzystów, a także przestrzegał przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami czyhającymi na młodego człowieka.

  Doskonałym dopełnieniem tej tematyki był spektakl profilaktyczny pt. „Posłuchaj”, który zaprezentowali uczniowie z kółka teatralnego.

 • Ognisko integracyjne klasy Id

     Uczniowie po roku  wytężonej nauki spotkali się na ognisku w Jarnicach. Pieczona kiełbaska z przyjaciółmi smakowała wybornie. Wśród zabaw i rozmów szybko mijał czas.

     Teraz rozstajemy się na dwa miesiące, bo przed nami wakacje i zasłużony wypoczynek.

  {gallery}2014-2015/2015-06-20-ognisko-Id{/gallery}

 • 19 czerwca 2015 r. – podsumowanie programu „Zachowaj trzeźwy umysł”

  W piątek gościliśmy w naszej szkole uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Liw na podsumowaniu programu „Zachowaj trzeźwy umysł”.

  Również wtedy grupa teatralna „APLAUZ” zaprezentowała spektakl „Posłuchaj”, a na ręce opiekuna kółka, p. Beaty Gadomskiej , kierownik GOPS-u , p. Monika Dejneka, złożyła podziękowanie za współpracę, w myśl hasła „Razem możemy wiele”.

  Następnie dzieci stanęły do rozgrywek sportowych, gdyż aktywny tryb życia jest najlepszą alternatywą dla różnego rodzaju używek czy uzależnień.

  {gallery}2014-2015/2015-06-19-zachowaj-trzezwy-umysl{/gallery}

 • 17 czerwca 2015r. – wizyta w Przedszkolu nr 1 im. Czesława Janczarskiego w Węgrowie

  W ramach współpracy z przedszkolem wybraliśmy się tam z przedstawieniem „Czerwony Kapturek szuka Księcia”. Spektakl to swoisty galimatias, gdyż na drodze Czerwonego Kapturka pojawiają postacie z różnych bajek. Aktorzy doskonale odegrali swoje role, zadbali o charakteryzację i rekwizyty. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, poza tym był doskonałą okazją do przeprowadzenia z dziećmi pogadanki na temat Internetu i wiążących się z nim zagrożeń, gdyż morał bajki brzmi: „Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie”.

  Grupa teatralna „APLAUZ” otrzymała pamiątkową statuetkę i podziękowanie za bezinteresowną pomoc i życzliwość.

 • Wyniki zawodów lekkoatletycznych.

  W okresie maja odbywały się zawody lekkoatletyczne na różnych szczeblach.

   W POWIECIE nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

 • Podróżować to żyć….

     Czerwiec to czas wycieczek.  Uczniowie liwskiego gimnazjum wyruszyli w czterodniową podróż (11.06-14.06.2015r.) na południe kraju. Cel to Żywiecczyzna i Czechy.

     Polska to kraj bardzo urokliwy i bogaty w liczne zabytki, muzea itp.

     Uczniowie obejrzeli unikatowe Muzeum Browaru w Żywcu. Tu czas się zatrzymał….dawne urządzenia, wyposażenie wprowadzały w zachwyt.

     Zamek w Pszczynie dostarczył nie mniej wrażeń. Nie zniszczony w czasie wojny przetrwał w swojej świetności do czasów dzisiejszych. Przepych i bogate wyposażenie wnętrz zamkowych zrobiło wrażenie na każdym uczestniku wycieczki.

     Chociaż nasza Ojczyzna jest taka piękna to udaliśmy się z dwudniowa wizytą do Czech.

      Zwiedziliśmy miasta: Ołomuniec i Brno. Bardzo nam się podobały przepiękne kościoły, kamienice itp. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy Krypty Kapucynów, gdzie leżą zmumifikowane ciała nie tylko zakonników, ale i książąt czeskich.

     Grozą powiało w zamku Helfstyn, gdy poznaliśmy jego historię….

     Jednak to co ujrzeliśmy w Morawskim Krasie zaparło dech w piersiach. Niesamowite widoki z przełęczy Macocha, podziemny spływ rzeką Punkwą po przepięknych jaskiniach wśród stalaktytów, stalagmitów i innych draperiach uzmysławiał , jaką potęgą jest natura.

     Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

   {gallery}2014-2015/2015-06-11-wycieczka-do-Czech{/gallery}

 • Projekt z orkiestrą dętą w roli głównej

  Z pewnością większość mieszkańców naszej gminy słyszała orkiestrę Ochotniczej Straży pożarnej podczas różnych uroczystości, ale jako bohater projektu edukacyjnego wystąpiła ona po raz pierwszy. Po raz pierwszy też gościła w naszej szkole.

  Przed koncertem pięć uczennic z klasy 2b i uczeń z 2c zaprezentowali historię orkiestry z Liwa, ale zanim zaczęła się ich opowieść, dziewczyny brawurowo wykonały piosenkę Haliny Kunickiej „Orkiestry dęte”. Nieprzypadkowa piosenka i nieprzypadkowy temat projektu – wszyscy jego uczestnicy są członkami orkiestry i grają w niej od kilku lat.

  Trafili tu za przyczyną swych starszych kolegów lub rodzeństwa. Grają w zespole całe rodziny, a wśród nich wielu naszych absolwentów i obecnych uczniów, trudno się więc dziwić, że panuje tu rodzinna atmosfera. Przygotowany przez uczniów projekt przypomniał historię orkiestry od początków jej działalności.

  Nie zabrakło też informacji na temat sukcesów w konkursach muzycznych i o wyjazdach – szczególnie o tym ostatnim na Węgry. Prezentacji towarzyszyła projekcja slajdów, dzięki której można było podziwiać piękne galowe stroje muzyków.

  Największą atrakcją był jednak z pewnością koncert orkiestry, która wystąpiła ze współczesnym repertuarem. „Hard rock hallelujah” czy piosenka z musicalu „New York, NewYork” zdobyły serca publiczności, wśród której było grono nauczycielskie naszego gimnazjum, uczniowie i wielu gości spoza szkoły. Zagrane na bis „Orkiestry dęte” zamknęły klamrą całość prezentacji. Miejmy nadzieję, że projekt o orkiestrze dał początek jej następnym wy-stępom w naszej szkole.

  {gallery}2014-2015/2015-06-10-projekt-orkiestra-deta-osp-liw{/gallery}

 • Finał akcji Trzymaj Formę

  W środę 03.06.2015r w naszym Gimnazjum odbyło się podsumowanie akcji Trzymaj formę. Ogólnopolski Program Edukacyjny Trzymaj formę współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności, Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO (Międzynarodowej Organizacji Zdrowia)  dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

  Partnerami programu są: Agencja Rynku Rolnego oraz Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie.

  Patronami honorowymi programu są: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz Federacja Konsumentów.

  Celem programu Trzymaj formę! jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków (w tym również unikania środków uzależniających)  wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

  {gallery}2014-2015/2015-06-03-trzymaj-forme{/gallery}

 • 1 czerwca 2015r. – V Przegląd Spektakli Profilaktycznych

  Po raz czwarty wzięliśmy udział w Powiatowym Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych organizowanym przez WOK i Powiatową Komendę Policji. Nasza inscenizacja, pt. „Posłuchaj” została wyróżniona podczas przeglądu, otrzymaliśmy II miejsce. W spektaklu pokazaliśmy typowe zagrożenia czyhające na młodego człowieka: papierosy, alkohol czy narkotyki. Ale jest to też spektakl o samotności, agresji, wyobcowaniu, braku odpowiedzialności dorosłych wobec dzieci. Na szczęście przedstawienie ma optymistyczne przesłanie-dzięki drugiemu człowiekowi, przyjaźni i miłości można uniknąć zagrożeń.

 • Wycieczka do Kazimierza Dolnego.

     Dnia 14.06.2014 r. odbyła się wycieczka do Kazimierza Dolnego zorganizowana przez świetlicę szkolną. Kierownikiem wycieczki była p. Marzenna Leszczyńska, opiekunami p. Anita Gołoś, p. Ewa Małetko, p. Małgorzata Izdebska. Celem wycieczki było zwiedzenie malowniczego miasteczka nad Wisłą. Krajobraz Wąwozu Korzennego - pionowe pozbawione roślinności kilkunastometrowe ściany, oraz wystające z nich korzenie drzew tworzące z nich piękne kompozycje wzbudziły ogromne zainteresowane. Pobyt w Muzeum Przyrodniczym dostarczył uczestnikom wiedzy i pobudził do refleksji wpływając na kształtowanie przyrodniczej świadomości. Stałe ekspozycje, oraz żywe eksponaty oglądano z dużym zaciekawieniem.

     Ważnym punktem programu wycieczki było również zwiedzenie zabytkowego Kościoła Farnego, oraz kamieniczek ze studnią w centrum miasteczka. Pobyt na szczycie Góry Trzech Krzyży umożliwił podziwianie pięknego krajobrazu doliny Wisły. Ostatnim punktem programu był rejs statkiem po Wiśle.

     Wycieczka była pełna miłych wrażeń. Wszyscy wrócili zadowoleni.

  Ewa Małetko

 • Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego Ekotest

        W Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Ekotest, który odbył się w kwietniu brało udział 14832 gimnazjalistów. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 14 uczniów z klas trzecich. W konkursie można było uzyskać maksymalnie 60 punktów. Średnia uzyskanych punktów w Polsce wynosiła 34,97. Dwunastu uczniów naszego gimnazjum uzyskało ilość punktów powyżej tej średniej. Dwie uczennice otrzymały wyróżnienia:

  • Dominika Niedźwiedź z kl. III c (49 punktów) - 11 miejsce
  • Zuzanna Pazio z kl. III c (46 punktów) - 14 miejsce

  Pozostałe miejsca naszych uczniów:

  • Karol Cierak kl. III d (45 punktów) - 15 miejsce
  • Kamila Matusik kl. III c (45 punktów) - 15 miejsce
  • Magdalena Żelazowska kl.III d (45 punktów) - 15 miejsce
  • Maria Knecht kl. III d (41 punktów) - 19 miejsce
  • Karolina Niewiarowska kl.III e (41 punktów) - 19 miejsce
  • Bartłomiej Gołębiewski kl. III c (40 punktów) - 20 miejsce
  • Julia Król kl. III c (38 punktów) - 22 miejsce
  • Anna Rostek kl. III e (38 punktów) - 22 miejsce
  • Natalia Dzieciątko kl. III c (37 punktów) - 23 miejsce
  • Adrian Zawadzki kl. III e (36 punktów) - 24 miejsce
  • Alicja Suchodolska kl. III a (34 punkty) - 26 miejsce
  • Natalia Borys kl. III d (32 punkty) - 28 miejsce

   

  Gratulacje. Życzę powodzenia w konkursach w przyszłym roku szkolnym

   Nauczycielka biologii Teresa Kuryłek

 • Spotkanie autorskie w naszym gimnazjum

  Czas wypłynąć na morze, już czas
  pożeglować w przestworzach do gwiazd.

   

     Od takich słów, na melodię Artura Chudzia, rozpoczęło się spotkanie. „Zagubieni Żeglarze” – piosenka nucona przez wielu węgrowian, a często niekojarzona z jej autorką – panią Jadwigą Zgliszewską – została brawurowo wykonana przez chór z towarzyszeniem pięciu naszych gitarzystów. Natychmiast dała się wyczuć niecodzienna atmosfera – na widowni, oprócz gimnazjalistów, grupa zaprzyjaźnionych z naszą szkołą dorosłych – tych piszących i tych, dla których poezja jest czymś szczególnym.

     Spotkanie przypadło dokładnie w 10. rocznicę wydania tomu poetyckiego „Jestem znakiem zapytania”. Jego lektura pozwoliła nam zorganizować tę imprezę i zapoznać się dokładniej z twórczością Jadwigi Zgliszewskiej.

     Zwykle spotkaniom autorskim towarzyszy wprowadzenie dotyczące biografii twórcy. My mieliśmy ułatwione zadanie, ponieważ poetka sama opowiedziała o swoim życiu w wierszu „To moje miasto, tu zostanę”:

  Przybyłam tu pamiętnym sierpniem
  (niejeden powie: stare dzieje). [...]
  Gdzieś tam rodzina pozostała,
  przyjaciół twarze czas zamazał;
  tęskniłam, potem już przestałam –
  tu swoje miejsce odnalazłam.

     Kolejne strony tomiku odsłaniały odpowiedzi na szereg innych pytań: jak powstają wiersze, czy wena twórcza przychodzi niespodzianie, czy towarzyszy jej „ból tworzenia”? W recytacjach uczniów kl. 3d padały odpowiedzi, a wraz z nimi przeniesienie się w inny świat – taki, który egzystuje w innych niż nasza codzienność realiach.

     Szczególnie mocno zabrzmiała recytacja wiersza „Być człowiekiem” w wykonaniu Karola Cieraka, bo bycie człowiekiem

  [...] to ciepły
  dotyk ręki
  i zimny pocałunek
  jak ostatni gwóźdź do trumny
  to podziw i zawiść...
  być człowiekiem
  dlatego
  tak wiele ma znaczeń
  że zależy –
  być jakim!

  Prezentację uczniowską zakończył wiersz przewodni tomiku „Jestem znakiem zapytania” w wykonaniu Natalii Dobosz:

  Więc póki jestem – pełnym zdumienia
  i niepewności – wciąż pozostanę
  wstydliwym aktem niezrozumienia,
  jak ów pokracznie zgięty pytajnik.

   

     I przyszedł czas na udzielenie głosu bohaterce spotkania. Jak to zwykle bywa, autorka odsłoniła rąbka tajemnicy dotyczącej okoliczności powstawania wierszy. Obecnych interesowało kiedy tworzy, co jest sprzymierzeńcem, a co przeszkadza w procesie twórczym. Dopytywaliśmy o napisane w ostatnim dziesięcioleciu wiersze z nadzieją, że uzbierał się już materiał na kolejny tom. Ponieważ odpowiedź była pozytywna, trzymamy kciuki.

     Nie mogło zabraknąć pytań dotyczących codziennych zajęć pani Jadwigi – pracy z maluchami. Od lat jest przedszkolanką, więc trudno się dziwić, że powstał tomik szczególny – dla tych, którzy na co dzień są radością jej życia. „Rymowanie pod Słoneczkiem” pani dyrektor Jadwiga Zgliszewska dedykowała swym podopiecznym i skoro nadal pracuje, można spodziewać się dalszych rymowanek z przedszkolakami w roli głównej. Będziemy oczekiwać na nową publikację i jak tylko się ukaże, znów poprosimy naszą poetkę o zaszczycenie swoją  obecnością progów naszego gimnazjum.

   

 • Wycieczka Kraków-Inwałd-Wadowice-Zakopane-Oświęcim

     W dniach 22.05.2014 - 25.05.2014 pod kierunkiem p. Marzeny Leszczyńskiej wybraliśmy się na kilkudniową wycieczkę. Na początek odwiedziliśmy Kraków, gdzie zwiedziliśmy piękne zabytki takie jak: Katedra Wawelska, Krypy Wawelskie, Dzwon Zygmunta, Rynek Mariacki, Kościół Mariacki, Sukiennice, Kopiec Kościuszki. 

  {gallery}2014-05-22-wycieczka-krakow{/gallery} 

     Następnie udaliśmy się do Ośrodka Wczasowo- Rekolekcyjnego Zakrzów jako miejsca noclegu i stałego pobytu grupy, w którym miłe panie serwowały nam pyszne posiłki. Po nich mogliśmy tracić kalorie na siłowni, boisku czy hali sportowej (znajdujących się na terenie ośrodka).

     Rankiem kolejnego dnia,  po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy do Wadowic,  aby tam odwiedzić miejsca związane z osobą Jana Pawła II (Muzeum Jana Pawła II oraz Dom Rodzinny Papieża). W tym też dniu zobaczyliśmy najważniejsze budowle świata i Polski zwiedzając park Miniatur w Inwałdzie, po czym przyszedł czas na rozrywki i dodatkowe atrakcje: Kino 5D, Piramida (eksponaty egipskie), Dom strachu, Superślizg, Zielony labirynt, spływ „DZIKĄ RZEKĄ”.

     Na wycieczce poznawaliśmy też piękno polskich gór. W Zakopanem wjeżdżaliśmy kolejką towarową na Gubałówkę i zjeżdżaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Szymoszkową Polanę. Odwiedziliśmy też Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzgu oraz spacerowaliśmy po najdłuższej ulicy Zakopanego – po Krupówkach.

     Ostatniego już dnia zwiedziliśmy Muzeum Martyrologii i Męczeństwa w Oświęcimiu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do Węgrowa.

     Wszystkim uczestnikom i nie tylko polecamy zdjęcia i zapraszamy na podobne wycieczki, gdyż są to doskonałe choć niestandardowe lekcje geografii i historii.

  Więcej zdjęć tradycyjnie w galerii. Zapraszamy

   

  Anna Urban

   

   

   

 • Tydzień „Trzymaj formę” w naszej szkole

     „O zdrowiu naszym i naszej rodziny w znacznej mierze decydujemy sami. Zależy to od naszego stylu życia. Niestety niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i coraz to bardziej siedzący tryb życia, powodują zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby i krótsze życie. Dlatego zastanówmy się, ile korzyści osiągniemy wprowadzając nieznaczne zmiany w naszym postępowaniu.”

     Gimnazjum Gminy Liw przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę”. Nasze działania miały na celu wykazanie, że zbilansowana dieta i aktywny tryb życia są receptą na zdrowie.

   {gallery}2014-05-26-trzymaj-forme{/gallery}

 • Konkurs „Dzień kolorów” rozstrzygnięty.

  2 czerwca w poniedziałek odbył się konkurs” Dzień kolorów”. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie przebrać się w wylosowane wcześniej kolory. Duża liczba uczniów bardzo solidnie podeszła do zadania. Wychowawcy klas, również dzielnie wspierali swoich podopiecznych ubierając się w barwy swojej klasy.

  Oto lista zwycięskich klas, które w 100% były przebrane:

  • Ia – przebrana na zielono
  • Ic – przebrana na biało
  • IIe – przebrana również na biało
  • IIIce – przebrana na pomarańczowo

  Zostały również wybrane dwie indywidualności znacznie wyróżniające się z spośród uczniów:

  • Kamil Kowalczyk – uczeń klasy Ib
  • Wojciech Góral – uczeń klasy Ib

  Wszyscy uczniowie i nauczyciele, którzy się z nami bawili otrzymali słodkie upominki.

  Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim pozostałym dziękujemy za udział we wspólnej zabawie.

  Samorząd Uczniowski

   {gallery}2014-06-02-dzien-kolorow{/gallery}

   

   

 • Wyniki konkursu z języków obcych.

  W konkursie z języka rosyjskiego wzięło udział 13 osób z klas trzecich. Najlepsze wyniki osiągnęły:

  miejsce I – Katarzyna Drużba kl. IIId uzyskując 87, 5 %

  miejsce II – Dominika Sowa kl. IIId uzyskując 75 %

  miejsce III – Dominika Niedźwiedź  kl. IIIc uzyskując 65 % oraz Marta Zawadzka  kl. IIId uzyskując 65 %

   

  W konkursie z języka angielskiego udział wzięło 23 osoby z klas I – II. Najlepsze wyniki osiągnęli:

  miejsce I – Julia Król kl. IIIc uzyskując 90 %

  miejsce II – Paweł Cieciera kl. IIIc uzyskując 82 %

  miejsce III – Magdalena Żelazowska kl. IIId uzyskując 77 %

   

  Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

  Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2013/2014.