Tydzień „Trzymaj formę” w naszej szkole

   „O zdrowiu naszym i naszej rodziny w znacznej mierze decydujemy sami. Zależy to od naszego stylu życia. Niestety niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i coraz to bardziej siedzący tryb życia, powodują zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby i krótsze życie. Dlatego zastanówmy się, ile korzyści osiągniemy wprowadzając nieznaczne zmiany w naszym postępowaniu.”

   Gimnazjum Gminy Liw przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę”. Nasze działania miały na celu wykazanie, że zbilansowana dieta i aktywny tryb życia są receptą na zdrowie.

 

 

   W poniedziałek na pierwszej godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Sanepidu, które przeprowadziły prelekcję na temat prawidłowego odżywiania. Tego samego dnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny organizowany przez p. Iwonę Ogonowską pt. „Trzymaj formę – żyj zdrowo”. Komisja w składzie: p. Iwona Ogonowska, p .Joanna Dobosz, p. Anita Gołoś i Karol Cierak z kl. III d przyznała następujące miejsca:

  • I miejsce – Julia Król kl. III c i Agata Żukowska kl. II d
  • II miejsce – Gabriela Jankowska kl. III d i Paulina Strzałkowska kl. II d
  • III miejsce – Natalia Radzka kl. I e i Paulina Kodym kl. II a

   Ekspozycję prac nagrodzonych i wyróżnionych można oglądać na korytarzu na parterze szkoły.

   We wtorek na korytarzu na pierwszym piętrze pojawiły się plakaty na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej wykonane w ramach konkursu zainicjowanego przez p. Iwonę Ogonowską.

   We czwartek panie Marzenna Leszczyńska i Anita Gołoś przygotowały zdrowe przekąski owocowe, serwowane pod hasłem „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Rozdawane były również foldery przygotowane przez uczniów klas I i II w ramach konkursu organizowanego przez p. Teresę Kuryłek pt. „Wartości odżywcze warzyw i owoców”.

   Na dużych przerwach odbyły się  na dziedzińcu szkoły pokazy taneczne naszych uczniów pod hasłem „Ruch to zdrowie” przygotowane pod kierunkiem p. Sylwii Florowskiej.

   Podsumowanie tygodnia  z ogólnopolskim programem „Trzymaj formę” odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie gimnazjum wysłuchali piosenek o zdrowiu w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez p. Ludmiłę Kalatę i obejrzeli prezentacje multimedialne na temat: „Wpływ prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej na zdrowie człowieka” przygotowanych przez Izabelę Oprządek z kl. III a, Monikę Bartnik i Magdę Gontarz z kl. III c oraz Martynę Chrupek z kl. III a.

   Ruch to zdrowie. Na zakończenie uczniowie klasy IIe zatańczyli walca pokazując jak połączyć ruch z przyjemnością.

   Aby jak najdłużej być zdrowym, należy przyzwyczaić się do właściwego stylu życia i zmiany wprowadzić na stałe.

Koordynatorka szkolnego programu
„Trzymaj formę”

Teresa Kuryłek