Publikowanie stron internetowych w sieci WWW

 

Publikowanie stron internetowych w sieci WWW

  1. Zbuduj stronę
  2. Załóż konto na serwerze www (nazywa się to „hosting”)
  3. Wyślij swoje pliki html i inne na serwer najlepiej za pomocą protokołu FTP (czasami można użyć innych narzędzi)

Instrukcja szczegółowa.

1.     W przeglądarce internetowej proszę wpisać adres http://republika.onet.pl/

 

2.     Klikamy na Start w pierwszej z 3 opcji – czyli republika start

3.     UWAGA - Tylko osoby mające konta email w Onet.pl. Następnie w lewej kolumnie logujemy się podając adres  email i hasło –osoby z kontem na Onecie przeskakują do pkt.  8 instrukcji

4.      Jeśli ktoś ma konto na innym serwerze klika po prawej stronie zarejestruj

5.      Następnie należy podać adres email, hasło (może być inne od tego do poczty) wybrać lub wpisać własne pytanie zabezpieczające odpowiedź, oraz przepisać kod na dole strony. Trzeba jeszcze tylko zaznaczyć fakt zapoznania się z regulaminem i za zarejestruj.

6.     Następnie logujemy się na swoją skrzynkę pocztową i otwieramy wiadomość pt Potwierdzenie rejestracji w Onet.pl – i klikamy w link potwierdzający rejestrację.

7.     Następnie klikamy na zbuduj stronę, wybieramy republika start załóż, a następnie logujemy się podając adres email i hasło które podaliśmy przy rejestracji.

8.     Wpisz nazwę, jaką chcesz żeby miała Twoja strona

 

W tym punkcie wybieramy nazwę dla naszej strony. Oczywiście trzeba sprawdzić, czy Toś wcześniej nie zarejestrował nazwy, którą my chcemy zarejestrować. Uwaga nazwa powinna być łatwa do zapamiętania, to znaczy np.: ola15.republika.pl na 100% jest już zajęta, z kolei 25438grwf.republika.pl na 100% jest wolna tylko że NIKT jej nie zapamięta – nawet właściciel. W związku z tym proponuję popróbować z np., kombinacją imienia i nazwiska lub pseudonimu… mi się udało….

 

9.     Przepisz kod z obrazka a następnie zaznacz kwadracik oświadczenia o zgodzie z regulaminem i na przetwarzane danych osobowych

 

10.  Naciśnij przycisk Dalej. Jeśli pojawi się komunikat o błędzie spróbuj nacisnąć przycuks WEBADMIN, lub zaloguj się jeszcze raz – bez tworzenia konta…

 

Jeśli zobaczysz taki widok to jesteś w domu – utworzyłeś konta na serwerze WWW –  czyli masz miejsce na swoją stronę…

Wpisz w NOWYM OKNIE przeglądarki swój nowy adres… - strona w budowie? No to zbudujmy ją (a właściwie wyślijmy utworzone już pliki…)

 

11.  Przesyłamy stronę (wszystkie pliki i katalogi ) na serwer ww.

Do przesyłania plików w Internecie służy protokół FTP. Żeby móc z niego skorzystać musisz mieć zainstalowany program – klienta ftp np. Total Commander i musisz zobaczyć jak skonfigurować swój program… można to zrobić wybierając  link dane mojego konta ..

 

My jednak spróbujemy wysłać pliki prostszym sposobem Niestety tylko dla osób mających konto na serwerze pocztowym Onetu..

Kliknij jeszcze raz na zakładkę samodzielnie a  następni na dole na link Menadżer witryny

Menadżer witryny jest to program do transferu plików z komputera lokalnego na serwer WWW Onet.

Uwaga być może będziesz musiał się zalogować. 

 

UWAGA – warunkiem do otrzymania oceny jest przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   emaila z adresem strony. Bardzo proszę w temacie wiadomości napisać : Strona Imię Nazwisko klasa IIIa Nr dziennika

 

 

Przesyłanie plików na serwer FTP.

 

Aby opublikować stronę internetową trzeba ją przesłać na serwer WWW do udostępnionego folderu.   Aby to zrobić trzeba użyć programu – klienta FTP. Bardzo popularnym klientem FTPO jest program Total Commander, którego konfigurację omówię dalej, natomiast prostym powszechnym i niedocenionym narzędziem Explorator Windows.

Żeby przesłać plik z komputera lokalnego na inny dostępny w sieci uruchom Exploratora Windows.

Uruchom Mój komputer (lub Komputer w Win Vista i Win 7)

 

W polu adres wpisz adres serwera FTP (host name) wraz z nazwą protokołu ftp.

ftp://ftp.republika.pl. Następnie w oknie logowania wpisz nazwę użytkownika (w przypadku republiki jest to część nawy którą tworzyłeś w pkt. 8 tej instrukcji) i hasło.

 

 

Po podaniu nazwy i hasła otworzy się okno pokazujące zawartość zdalnego katalogu.  Teraz trzeba otworzyć okno z plikami na naszym komputerze i przekopiować  je przeciągając do okna z otwartym katalogiem na serwerze FTP.

 

 

Teraz już zostało tylko wpisać adres w przeglądarce i sprawdzić jak wygląda nasza strona. Uwaga, nowa strona w serwisie republika.pl będzie widoczna po kilku godzinach od przesłaniam plików na serwer.

 

Konfiguracja programu Total Commander

 

Jeśli chcemy przesłać Pliki z komputera na komputer za pomocą sieci Internet najlepiej użyć do tego celu protokołu FTP – czyli zestawu instrukcji do przesyłania plików w Internecie..

Do tego celu potrzebne jest konto na serwerze FTP oraz program – klient sieci FTP na lokalnym komputerze

Najpopularniejszym klientem FTP jest program Total Commander – znajdź go w folderze od nauczyciela

Następnie uruchom program Total Commander.

 

 

Dalej z menu Sieć, wybierz opcję FTP połącz… a następnie Nowe połączenie

W polu Sesja podajemy nazwę połączenia, np. konto klasaIIIanr37 na Republice

W polu host wpisujemy ftp.republika.pl

W polu Użytkownik wpisujemy nazwę konta (ta która była wolna w pkt. 8 poprzedniej instrukcji)

W polu hasło wpisujemy hasło do konta

Po zalogowaniu zobaczymy

 

 

 

 

Po czym ustawiamy po jednej stronie swoje pliki, po drugiej stronie połączenie ftp. Teraz wystarczy stanąć na plikach lub katalogach które chcemy skopiować i nacisnąć klawisz F5 –Kopiuj

 

Po skopiowaniu plików przed rozłączeniem sesji upewnij  się, że strona działa wpisując w pole adres przeglądarki adres swojej strony. – Jeśli wszystko działa, to rozłącz sesję, zamknij Total Commandera i wyślij emaila z adresem strony na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

POWODZENIA