Projekt edukacyjny „Jakiej muzyki słuchali nasi dziadkowie”.

Od trzech realizowany jest w gimnazjum projekt edukacyjny, w którym biorą udział uczniowie zorganizowani w kilkuosobowe zespoły. Różnorodna tematyka daje uczniom możliwość rozwijania zainteresowań, uczy współpracy i aktywizuje ich.
23 kwietnia 2013 r. odbyła się prezentacja projektu „Jakiej muzyki słuchali nasi dziadkowie”. Przygotowali ją uczniowie klasy 2d. Zabrali uczestników spotkania w podróż muzyczną sięgającą lat 30. i wiodącą przez pierwsze dekady powojenne. Można było zobaczyć archiwalne filmy z występów Eugeniusza Bodo i Hanki Ordonówny. Ci wykonawcy byli idolami pradziadków, natomiast czasy młodości dziadków naszych prezenterów to twórczość Sławy Przybylskiej, Ireny Santor, Jerzego Połomskiego, Czesława Niemena i An-ny German, której uczniowie poświęcili szczególnie dużo miejsca. Zainteresowanie tą piosenkarką jest ostatnio niewiarygodne, a to za sprawą serialu emitowanego w naszej telewizji.

Nie zabrakło też piosenki w wykonaniu samych autorek prezentacji. Marika, Magda i Agnieszka zaśpiewały „Sen o Warszawie” Czesława Niemena, budząc swym występem niemały podziw.
Prezentacja projektu była szczególnie atrakcyjna, ponieważ uczestniczyły w niej zaproszone przez uczniów babcie. Przybyło do naszej szkoły osiem pań, które wcale nie przypominały osób kojarzonych z babciami – pełne radości, aktywności, ogromnego poczucia humoru.

Po występie uczniów jedna z pań zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, pozostałe zaś chętnie włączyły się w rozmowę dotyczącą muzyki ich pokolenia.
Ze spotkania wychodziliśmy wszyscy w świetnych humorach, przekonani, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i zbliża.

          Ludmiła Kalata