Wycieczka integracyjna.

W sobotę 4 października uczniowie klas Ia, Ib i Ie wybrali się na wycieczkę integracyjną pod opieką pani Grażyny Dragan, pani Ludmiły Kalaty, pani Beaty Gadomskiej oraz pani Ewy Januszewskiej.

Najpierw dotarliśmy do Zuzeli. Podążając śladami Patrona naszej szkoły, udaliśmy sie do kościoła,  gdzie wysłuchaliśmy opowieści o życiu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Lat Dziecięcych, które zorganizowano w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej wiejskiej szkoły. W pomieszczeniu po lewej stronie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, po prawej izbę szkolną z początku XX w. Zostawiliśmy także ślad naszej bytności, dokonując wpisu w księdze pamiątkowej.

   

Następnie pojechaliśmy do Ciechanowca, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Rolnictwa oraz odpoczywaliśmy przy ognisku.

 

 

Jednak największymi atrakcjami były kasztany

 

 

oraz łabędzie

 

 

Na koniec odwiedziliśmy Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince . Kroczyliśmy  tzw. „Czarną Drogą”, aby dotrzeć do  symbolicznego cmentarza żydowskiego utworzonego z 17 tysięcy głazów i centralnego pomnika oraz pomnika ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy. Następnie w budynku Muzeum obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą Obozowi Zagłady, a także trzy filmy dotyczące obozu. Największe wrażenie wywarła na nas relacja więźnia, który ocalał, był żywym świadectwem okrucieństwa Niemców w czasie II wojny światowej.

 

 

Dziękuję wszystkim za dobrą atmosferę na wycieczce i godne zachowanie w miejscach pamięci.

Ewa Januszewska