„Słowiańska dusza, czyli Polaków portret własny”

3 grudnia 2013r. w WOK-u obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza, będący próbą odpowiedzi na pytanie czy istnieje coś takiego jak dusza słowiańska? Okazało się, że bardzo pomocna w udzieleniu odpowiedzi okazała się literatura polska, która od zawsze pełniła funkcje lustra, w którym przeglądał się cały naród. Poprzez galerie postaci znanych uczniom z lektur szkolnych wyłonił się portret społeczeństwa Polski, w którym można było zobaczyć nasze narodowe dumy i słabości. Spektakl skłaniał do refleksji nad Historią, Tradycją, Polskością i Patriotyzmem.

Bez wątpienia atutem spektaklu było nieszablonowe podejście do materiału literackiego, ale i doskonała, sugestywna gra aktorska. Mimo iż występowało czworo aktorów: Izabella Grzybowska, Tomasz Combrzyński, Krystian Gut i Ireneusz Mincberger, mieliśmy wrażenie, że przez scenę przewinęło się mnóstwo postaci.

 

Najlepszą recenzją spektaklu było zachowanie uczniów, którzy uważnie wsłuchiwali się w kwestie aktorów, tym samym dostrzegając ponadczasowość literatury, gdyż pewne zachowania i postawy Polaków nie zmieniły się, mimo upływu czasu…