Warsztaty rękodzieła ludowego z Panią Małgorzatą Pepłowską.

   8 XII  naszym gościem była Pani Małgorzata Pepłowska,  znana twórczyni ludowa, laureatka m.in. nagrody im. Oskara Kolberga przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej (2013).Prace jej autorstwa można podziwiać w Muzeach Etnograficznych w Łodzi, Warszawie i Toruniu oraz w Węgrowie w Bibliotece Miejskiej. Pani Małgorzata należy do nielicznej grupy osób trudniących się tkactwem dwuosnowowym, z bibuły wyczarowuje przepiękne kwiaty a opłatek jest materiałem z którego powstają świąteczne gwiazdki, wycinanki, kuliste światy i kręgi.

   Artystkę można spotkać na różnorodnych wystawach, kiermaszach, gdzie pokazuje swoje prace, wszędzie tam gdzie dziedzictwo narodowe pochodzące z kręgów kultury ludowej jest prezentowane i doceniane.

   Twórczyni  zaprezentowała nam jedną ze swoich tkanin i zapoznała z techniką wykonania takiej pracy, opowiadała młodzieży o swojej pasji; o wycinankach, o kwiatach, które tworzy od lat.

   Po krótkiej części wstępnej uczniowie przeszli do dzieła. Trzeba było precyzji, pomysłowości ale i delikatności aby stworzyć opłatkowe cuda. Z wielka dumą uczniowie zawiesili je potem  na naszej szkolnej choince. Delikatność opłatkowych ozdób przydała jej wiele wdzięku i czaru.

   Dziękujemy Pani Małgorzacie za przekazanie nam tych cennych, bo tradycyjnych, umiejętności. Wszystkich, którzy odwiedzą w tym czasie naszą szkołę, zapraszamy do podziwiania uczniowskich gwiazdek.

Anita Gołoś